Natura i nauka – właściwe połączenie czynników regulujących układ trawienny niemowląt


Stosowanie naturalnych czynników regulujących trawienie u niemowląt zyskuje na znaczeniu w kontekście ich niedojrzałego i wymagającego szczególnej troski układu trawiennego. Niezależnie od tego, czy naszym zamiarem jest zapobieganie czy leczenie problemów trawiennych, dzięki odpowiedniemu połączeniu podejścia naturalnego z naukowym, problemom tym można skutecznie zapobiegać lub je łagodzić. Podczas gdy natura chroni wrażliwy układ trawienny niemowlęcia oferując łagodne rozwiązania, nauka tłumaczy, jak najlepiej wykorzystywać mechanizm działania naturalnych substancji.

Środki zapobiegawcze


Najlepszym rozwiązaniem problemów, takich jak kolka, zaparcia, biegunka, refluks i ulewanie, jest zapobieganie. Przy odpowiedniej edukacji i zachowaniu zasad higieny oraz dzięki zmianie diety udaje się uniknąć wielu trudności związanych z układem pokarmowym, w tym poważnych interwencji.
Dowiedz się więcej…

Smiling baby lying happily in bed

Metody naturalne


Kiedy dziecko cierpi na problemy trawienne, łagodną i skuteczną alternatywą mogą okazać się środki naturalne. Masaż brzuszka, ciepła kąpiel, łagodne ćwiczenia w formie zabawy z dzieckiem oraz zabawa „w samolot” to dobre sposoby na złagodzenie bólu. Nauka zwraca uwagę na szereg naturalnych rozwiązań, które skutecznie wspierają układ trawienny dziecka, przynosząc trwałe, a nie tylko paliatywne, rozwiązanie problemów trawiennych. Należą do nich: preparaty ziołowe, witaminy, pro- i prebiotyki, jak również substancje wspomagające zawierające lipidy, białka i węglowodany.
Dowiedz się więcej…

Baby getting a stomach massage
  • Środki zapobiegawcze


    Wiele badań dowodzi, że odpowiednia edukacja oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej i środowiskowej mają bezpośredni związek z występowaniem zakażeń, również tych powodujących biegunkę (Aiello i Larson, 2002). Do praktyk, które w szczególności pozwalają uniknąć zaburzeń układu pokarmowego należy: prawidłowe mycie rąk, używanie czystych naczyń i sztućców, zachowanie zasad higieny podczas zmiany pieluszek, mycie zabawek, odpowiednie utylizowanie odchodów, jak również zachowanie ogólnej czystości w domu. Informowanie rodziców na temat możliwych dróg zakażenia oraz zachowań zagrażających zdrowiu niemowląt lub je promujących jest również ważne. Przykładem takiego zachowania jest obcinanie dziecku paznokci w celu zapobiegania namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych, które dostają się do jamy ustnej dziecka wraz z wkładanymi do buzi paluszkami. Jeżeli chodzi o problem zaparć, należy dodatkowo pamiętać o treningu czystości i codziennym wypróżnianiu (Koppen i in., 2015). Kolejnym sposobem zapobiegania problemom trawiennym jest zmiana diety matki karmiącej piersią. Na przykład, unikając pokarmów powodujących wzdęcia matka może uniknąć dyskomfortu który może mieć wpływ za równo na nią jak i na dziecko. Nie ma na to żadnych naukowych dowodów, jednak produktami uważanymi za wzdymające są: kapusta oraz leguminy, np. groszek; cebula; oraz czosnek. Zaleca się także unikanie owoców cytrusowych, np. ananasa czy kiwi, które mogą podrażniać skórę pośladków. Zwiększona podaż błonnika i płynów może pomóc w złagodzeniu objawów zaparcia u dziecka (Koppen i in., 2015). Ponadto rodzice powinni tworzyć swobodną atmosferę. Ma ona pozytywny wpływ na dziecko i wiąże się z mniejszym stresem i napięciem (są to czynniki, które same w sobie wyzwalają problemy trawienne). Należy również pamiętać, że przewód pokarmowy niemowlęcia jest bardzo mały i wciąż musi adaptować się do większych ilości pożywienia. Dlatego rodzice powinni podawać dzieciom niewielkie porcje w krótszych odstępach czasu.

    z powrotem
Arrow back
Drawing of digestive tract
Drawing of crying baby face
Drawing of a microscope and a plant