Karmienie piersią – naukowy cud natury


Pokarm kobiecy jest najlepszą opcją żywienia dziecka od początku jego życia, a jest fundamentem dla zdrowego rozwoju w przyszłości. Bogaty w cenne i niezbędne składniki odżywcze optymalnie wspiera potrzeby dziecka, jednocześnie wywierając korzystny wpływ na dobrostan matki. Niestety z powodów zdrowotnych nie każda matka może karmić piersią tak długo jak by chciała. Z myślą o tych matkach natura i nauka połączyły siły i wspólnie pokonały wszelkie bariery, dając kobietom szansę na cud – karmienie piersią.

Drawing of pieces of a puzzle
Drawing of a milk drop
Drawing of a milk drop and a magnifier
Drawing of baby bottle and milk drop
Drawing of a microscope and a plant

Mechanizm laktacji


Pokarm kobiecy jest produkowany w gruczołach mlekowych kobiety. Jest on cudownym źródłem składników odżywczych, gdyż natura zawsze dostosowuje skład mleka do zmieniających się potrzeb dziecka, oferując szereg korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki. Za kontrolę laktacji odpowiadają zasadniczo dwa hormony: prolaktyna i oksytocyna. W momencie, gdy dziecko zaczyna ssać pierś do mózgu matki wysyłany jest sygnał, który wyzwala odruch prolaktynowy i oksytocynowy. Wydzielanie prolaktyny powoduje produkcję mleka w pęcherzykach mlecznych, podczas gdy oksytocyna umożliwia przepływ pokarmu przewodami mlecznymi z pęcherzyków mlecznych (WHO, 2009).

Problem niewystarczającej ilości pokarmu


Niektóre matki uważają, że ilość produkowanego przez nie mleka jest niewystarczająca. Prawdą jest, że hormony takie jak kortyzol (hormon stresu) są antagonistami prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego głównie za produkcję mleka. Zbyt duże stężenie kortyzolu może więc zmniejszać laktację (Chatterton i in., 2000). Istnieje jednak wiele naturalnych substancji, tzw. galaktogogów, które stymulują produkcję mleka.
Dowiedz się więcej…

Newborn baby being breastfed