Jak zwiększyć laktację – naturalne rozwiązania wspierane przez naukę


Przekonanie o niewystarczającej produkcji mleka jest częstym problemem związanym z karmieniem piersią. I chociaż istnieje wiele leków zwiększających laktację, matki wahają się przed ich użyciem z obawy przed negatywnymi skutkami ubocznymi nie tylko dla nich samych, ale przede wszystkim dla dziecka. Z tego też powodu naturalne rozwiązania, których wartość i skuteczność dzięki nauce stale rośnie, coraz bardziej zyskują na znaczeniu.

Milk thistle
Fennel plant
  • Działanie i stosowanie rutwicy i sylimaryny jako galaktogogów


    Preparaty ziołowe są bezpiecznym i naturalnym rozwiązaniem problemów z produkcją mleka, np. hipogalaktyczności (częstego zjawiska u matek wcześniaków). Jednak zasadność wielu tego typu rozwiązań musi najpierw zostać zbadana klinicznie. Preparaty ziołowe mają zwykle niską biodostępność (tj. niską rozpuszczalność i niski poziom przyswajalności). To osłabia ich skuteczność i wymaga stosowania wyjątkowo wysokich dawek. Alternatywą jest połączenie kilku składników wspomagających produkcję mleka, jak wykazał Castoldi i in. (2014). Badacze oceniali połączenie sylimaryny i rutwicy lekarskiej z witaminami i karotenoidami w ciągu 56 dni. I choć rezultaty ich badań okazały się pozytywne, badane grupy były zbyt małe, a samo badanie wymagało udoskonalenia. Z pomocą przyszedł postęp technologii opracowywania środków leczniczych, jaki nastąpił w ciągu ostatnich lat. Jedno z zaproponowanych rozwiązań polega na wykorzystaniu cząsteczki fosfolipidów jako nośnika cząsteczek składników ziołowych. Na przykład, w ostatnim czasie połączono kompleks sylimaryna-fitosom z fosfatydyloseryną, co zwiększyło biodostępność preparatu ziołowego, zachowując jego naturalne bezpieczeństwo. Inna nowa formuła galaktogogu – łączącą kompleks sylimaryna-fitosom z rutwicą lekarską (synergiczny galaktogog) – właśnie weszła w fazę badań klinicznych opracowanych przez zespół prof. C. Romagnoliego. Stosowanie tego preparatu galaktogogu wpływa na zwiększenie produkcji mleka w pierwszym miesiącu od porodu u matek wcześniaków, nie wywołując żadnych skutków ubocznych (Zecca i in., 2016). Wnioski z obserwacji długofalowych pokazują, że u matek stosujących ten preparat nastąpiła poprawa laktacji w ciągu pierwszych 3-6 miesięcy życia dziecka po wyjściu ze szpitala w porównaniu do matek, którym podawano laktozę (Serrao i in., 2017). Takie nowe podejście jest przykładem tego, jak skuteczność z założenia bezpiecznego i naturalnego preparatu może być zwiększona z pomocą nauki. Odpowiednie preparaty ziołowe o ulepszonej biodostępności stały się optymalnym rozwiązaniem problemu niedostatku mleka (hipogalaktyczności)

    z powrotem
  • Działanie i stosowanie innych naturalnych galaktogogów


    Do innych naturalnych substancji o działaniu galaktogogów należą substancje ziołowe i homeopatyczne. Są dostępne głównie w postaci herbatek i innych napojów oraz ekstraktów lub globulek w przypadku substancji homeopatycznych. Oprócz rutwicy lekarskiej i sylimaryny do często stosowanych substancji wspierających laktację należą: kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum), shatavari (Asparagus racemosus), mięta grubolistna (Coleus amboinicus Lour), koper włoski (Foeniculum vulgare), niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus), anyż (Pimpinella anisum), czarnuszka (Nigella sativa), kminek (Carum carvi), kolendra (Coriandrum sativum), koper ogrodowy (Anethum graveolens), bazylia (Ocimum basilicum), lucerna siewna (Medicago sativa), drapacz lekarski (Centaurea benedicta), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), koniczyna łąkowa (Trifolium pratense), malwa (Malva), werbena pospolita (Verbena officinalis), kumin (Cuminum cyminum) oraz moringa olejodajna (Moringa oleifera) (Bazzano i in., 2016; Espinosa-Kuo, 2005; Mortel i Mehta, 2013; Zuppa i in., 2010). Do zbóż pobudzających laktację należą jęczmień, owies i słód, jak również produkty z nimi powiązane, takie jak piwo słodowe. Kozieradka pospolita była przedmiotem wielu badań dotyczących właściwości zwiększających produkcję mleka. Jednak, podobnie do innych ziołowych galaktogogów, wnioski nie były jednoznaczne. Według niektórych badaczy, kozieradka wspiera laktację, podczas gdy inni nie udowodnili takiego działania. Podobne wnioski dotyczą innych substancji ziołowych, np. shatavari, mięty grubolistnej czy moringi olejodajnej, których skuteczność nie została wyraźnie udowodniona (Bazzano i in., 2016; Mortel i Mehta, 2013). Jednym z powodów takiego braku spójności może być fakt, że skuteczność zależy w dużym stopniu od stężenia danego zioła. Z uwagi na niską biodostępność (lub przyswajalność) preparatów ziołowych wymagana dawka związku pochodzenia ziołowego, powodująca wyraźne zwiększenie produkcji mleka jest niezwykle wysoka i może nie zostać osiągnięta. Duże ilości mogą z kolei wywoływać skutki uboczne. Dla przykładu, duże ilości kozieradki pospolitej mogą wywoływać nudności i wymioty oraz klonowy zapach moczu, mleka i potu matki, zaś u dziecka mogą powodować biegunkę (Bazzano i in., 2016; Zuppa i in., 2010).

    z powrotem
Drawing of pieces of a puzzle
Drawing of a milk drop
Drawing of a milk drop and a magnifier
Drawing of baby bottle and milk drop