Naturalna ścieżka wzrostu

Rozwojowe kamienie milowe: od poczęcia do 1. roku życia
Okres płodowy i pierwszy rok życia to kluczowy okres w rozwoju. W tym czasie organizm dziecka przechodzi olbrzymie zmiany i osiąga wiele ważnych umiejętności okreslanych jako kamienie milowe rozwoju. Tempo rozwoju jest indywidualne dla każdego dziecka: jedno może osiągać kamienie milowe szybciej, drugie – wolniej. Regres w zdobywaniu umiejętności również nie jest niczym niezwykłym. Z tego powodu ustalone kamienie milowe, podobnie jak zalecenia dotyczące żywienia dzieci w danym okresie życia, stanowią jedynie ogólne wytyczne. Należy pamiętać, że najważniejszy jest trend: dziecko powinno stale pokonywać poszczególne etapy w rozwoju. Opóźnienie w osiąganiu pewnych kamieni milowych nie musi oznaczać opóźnienia w rozwoju w przyszłości.

 

Ciąża – etapy rozwoju zarodka i płodu


Jeszcze przed przyjściem na świat dziecko osiąga kilka kamieni milowych niezbędnych do pomyślnego i zdrowego rozwoju w przyszłości. W ciągu 280 dni ciąży ciało i mózg dziecka rozwijają się tak, że organizm dziecka może z powodzeniem funkcjonować poza ciałem matki. Matka może wspierać rozwój dziecka jeszcze przed jego przyjściem na świat, dbając o właściwą dietę. I tutaj z pomocą przychodzi nauka, która dostarcza wiedzy na temat wymogów żywieniowych matek, promując naturalny i zdrowy rozwój.

Rozwój dziecka od 0 do 3 miesięcy
Po przyjściu na świat, ciało i umysł dziecka niewątpliwie potrzebują czasu, aby zaadaptować się do nowego środowiska. W szczególności u dziecka rozwijają się podstawowe odruchy warunkujące jego przetrwanie, takie jak ssanie, połykanie, odkrztuszanie i chwytanie. Ponadto dziecko zaczyna nabywać umiejętności, które będzie mogło wykorzystać do eksplorowania świata zewnętrznego w późniejszym okresie. Pokarmy przyjmowane są w postaci wyłącznie płynnej. Najlepiej jeśli jest to mleko matki, które jest bogate w związki bioaktywne.

Rozwój dziecka od 3 do 6 miesięcy
Okres między 3. a 6. miesiącem życia dziecka charakteryzuje się szybkim uczeniem się na poziomie kognitywnym, społeczno-emocjonalnym i komunikacyjnym. Jednocześnie ciało dziecka staje się silniejsze, co pozwala mu na większą aktywność. Kolejnym ważnym kamieniem milowym w jego rozwoju jest pojawienie się pierwszych zębów.

 

Etapy rozwoju dziecka


Rozwój dziecka od 6 do 9 miesięcy
Niemowlę w wieku 6-9 miesięcy zwykle zaczyna rozumieć, że jest odrębną istotą. Doskonalone zdolności kognitywne pozwalają dziecku podejmować pierwsze celowe interakcje z otoczeniem. Ten okres jest kluczowy z punktu widzenia żywienia, ponieważ mleko matki czy mleko modyfikowane do początkowego żywienia nie realizują już w stopniu wystarczającym zapotrzebowania dziecka na składniki odżywcze. Dlatego konieczne jest wprowadzenie pokarmów uzupełniających.

Rozwój dziecka w wieku od 9 do 12 miesięcy
Jest to okres przygotowania do wieku poniemowlęcego. Niemowlę charakteryzuje się coraz większą samodzielnością, choć ograniczoną do bezpiecznego, znanego otoczenia. Dziecko zyskuje samodzielność ucząc się chodzić i wchodzić w werbalną interakcję z opiekunami. Dziecko powinno stopniowo poznawać zdrową dietę, która realizuje  jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze i spożywać posiłki w gronie rodzinnym.

Rozwój dziecka powyżej 12 miesięcy
Po ukończeniu 1. roku życia dziecko wchodzi w wiek poniemowlęcy. Dzieci różnią się między sobą wzrostem i wagą oraz umiejętnościami – każde rozwija się w sposób indywidualny. Dzieci w tym wieku są zwykle bardziej mobilne i samodzielne. Samodzielność wyraża się poprzez umiejętność posługiwania się mową, a komunikacja jednokierunkowa ostatecznie przekształca się w dwukierunkową.

 

O podobnych zagadnieniach przeczytasz na naszej anglojęzycznej stronie